15.08.2011

Astma

RSA biofeedback to niefarmakologiczna metoda treningu. Prosta, przyjemna, bezpieczna a przede wszystkim efektywna. Przyczynia się do zmniejszenia ilości napadów duszności, zmniejszenia dawki lub całkowitego odstawienia leków, polepsza sen i dzienną aktywność.

W prawidłowym cyklu oddechowym człowieka wdech i wydech powinien układać się w proporcję 1:2 (wdech/wydech).Natomiast w chorego na astmę jest odwrotnie bo 2:1 (wdech/wydech).Choroby górnych dróg oddechowych, stres czy leki niszczą oskrzela, które tracą swoją elastyczność. Wzrost wskaźnika RSA uelastycznia oskrzela.

W czasie ataku - u chorych na astmę - oskrzela kurczą się, chory nie jest w stanie zrobić wydechu żeby wydalić zbędny dwutlenek węgla i potrzebuje leki rozkurczające. Jednakże stałe branie leków działa niszcząco na oskrzela, które tracąc elastyczność stają się twarde. RSA biofeedback ma pomóc uelastycznić oskrzela bez leków.

Wytrenowany nawyk oddechu przeponowo-relaksacyjnego w trakcie napadu duszności włącza się automatycznie.

Przy prawidłowym oddechu przeponowym współczynnik RSA rośnie. Wtedy to wyrównuje się puls, co prowadzi do synchronizacji pracy serca z oddechem. Dzięki temu człowiek zaczyna oddychać wolniej, spokojniej i głębiej. Jeśli współczynnik RSA maleje to znaczy że nasz oddech jest płytki a przepona nie pracuje prawidłowo.